O naší cestě

Princip vírníku je starý téměř sto let. Poměrně stará je i myšlenka zkombinovat vlastnosti automobilu a letadla. Koneckonců kdo by neznal Fantomasův létající Citroen?

Ovšem pokusy realizovat myšlenku propojení jízdy po silnici a létání dosud končily na limitech různých předpisů a zejména na faktu, že by auto, transformované na letadlo, nejen špatně jezdilo, ale také špatně létalo.

Projekt Gyromotion to vzal za opačný konec a naučil vírník jezdit po silnici. Proč? Protože žádný pilot nepotřebuje jet po silnici nikam daleko, nanejvýš do města, na benzinku, domů, do kanceláře, do hotelu nebo na nejbližší vhodnou startovací plochu.

Před pěti lety se tak první vírník typu Gyromotion dočkal oficiálního schválení do silničního provozu, čímž se z něj stalo historicky první „létající auto“ světa, byť se skutečnému automobilu nijak nepodobá.

No a když už můžeme létat i jezdit po silnici, otevírají se nám také nové možnosti. S vírníky Gyromotion zažíváme dobrodružství, jaká před námi ještě nikdo neprožil. S tímto strojem totiž budíte pozornost naprosto každého, jak někde na africkém venkově, tak uprostřed mrakodrapů, a je více než jisté, že cestování tímto novým dopravním prostředkem bude vždy generovat zajímavé zápletky všude tam, kde se objevíme.

Jsme zkušení cestovatelé a proto nespěcháme. Hltání kilometrů a odškrtávání domnělých cílů je nám cizí. Cestu Afrikou jsme rozdělili na dvě měsíční etapy právě proto, abychom neotupěli a nepřipravili se tak o radost ze setkání se starými přáteli a z poznávání nových míst a lidí.

První etapa, trvající přibližně jeden měsíc, povede z Jihoafrické republiky přes Namibii, Zambii a Tanzanii do Keni, druhá, s odstupem několika měsíců, pak z Keni přes Etiopii, Súdán a Egypt zpět do Evropy.